Svjetski dan životinja ili Svjetski dan zaštite životinja obilježava se 4. listopada svake godine s ciljem poboljšanja odnosa prema životinjskim vrstama širom svijeta i pružanje podrške pojedincima, grupama i organizacijama koje se brinu o životinjama. Prvi je puta obilježen 4. listopada 1931. godine na konvenciji ekologa u Firenci, kako bi se upozorilo na ugroženost životinjskih vrsta, a tijekom godina je prerastao u događaj posvećen brizi za sve životinje.

Naša se škola i ove godine uključila u međunarodnu inicijativu V International Humaneness Lesson  (3. - 10.10.2024.), kroz satove Engleskog jezika. Ovoj smo važnoj temi posvetili  nekoliko školskih sati  kako bi povećali svijest o problemima životinja te potaknuli učenike na razmišljanje o tome kako se odnose prema životinjama. Istaknuli smo kako su životinje ravnopravni stanovnici našeg planeta  te imaju jednako pravo na život kao i mi.  

Poseban smo naglasak stavili na kućne ljubimce, oni nam donose ljubav i veselje u naše domove,  pomažu nam da se opustimo i zaboravimo svakodnevne brige, a sve što žele je naša pažnja. Istaknuli smo kako je važno redovito ih hraniti, igrati se s njima i pružiti im odgovarajuću medicinsku pomoć kad im je potrebna. Učenici su kroz kreativne aktivnosti razvijali ljubav prema životinjama te smo ih potaknuli na empatiju, suosjećanje, nježnost i brigu za sva živa bića. Uz podršku učiteljice iz Engleskog jezika učenici 5. razreda izradili su straničnike s prigodnim porukama.  

Učenici 6. razreda izradili su  igračke za svoje pse i mačke. U galeriji možete pogledati naše radove i  nekoga tko se razveselio novoj igrački.

1

1

2

7

 

 

O MEĐUNARODNOM PROGRAMU EKO ŠKOLE:

Međunarodni voditelj i koordinator programa Eko-škole  je Zaklada za odgoj i obrazovanje za okoliš (Foundation for Envirnomental Education (FEE)), a nacionalni voditelj i koordinator programa je Udruga Lijepa naša.

Naša škola uključila se u provođenje projekta 2001. godine te smo 2003. godine stekli status Međunarodne Eko-škole. Program je međunarodne razine te  je svake dvije godine  potrebno dokazati da se otišlo korak dalje u realizaciji programa kako bi se status obnovio. 2017. godine škola je  stekla  DIJAMANTNI CERTIFIKAT MEĐUNARODNE EKO-ŠKOLE, a 2023. najviši certifikat - PLATINASTI STATUS MEĐUNARODNE EKO ŠKOLE.

Cilj našeg uključivanja i provođenja programa jest ugradnja odgoja i obrazovanja za okoliš u sve segmente odgojno-obrazovnog sustava i u svakodnevni život i rad učenika, učitelja, roditelja naših učenika  kao i cjelokupne naše zajednice kako bismo svi zajedno postali osjetljiviji na pitanja okoliša i  postali osvješteniji za donošenje racionalnih odluka o razvitku društva u budućnosti.

Program provodimo kroz sedam koraka:

  • Rad Eko-odbora škole
  • Ocjenjivanje stanja okoliša
  • Izrada Plana djelovanja
  • Praćenje stanja i ocjenjivanje
  • Rad kroz nastavni plan i program
  • Obavješćivanje javnosti i uključivanje medija
  • Eko-kodeks škole

 Naš eko-kodeks je: " Naš okoliš je naše ogledalo, zato mijenjajmo sebe, a ne prirodu!"

 

 

 

 

 

 

 

Pročelje škole-lijeva strana.jpg

sjenica-1.jpg